Vietnam gata

Swedfund investerar i tillväxt för små och medelstora företag i Vietnam

: 7 oktober 2025: 23 oktober 2025

Swedfund investerar 15 miljoner USD i Excelsior Capital Vietnam Fund II för att stödja utvecklingen av den privata sektorn och nya arbetstillfällen i Vietnam.

Vietnam har gjort stora framsteg när det gäller att minska fattigdom och öka den ekonomiska tillväxten. Landet står dock fortfarande inför utmaningar, bland annat behovet av mer finansiering för att bygga infrastruktur, stödja småföretag och säkerställa ökad tillgång till finansiella och andra tjänster.

Det vietnamesiska banksystemet befinner sig fortfarande i ett tidigt utvecklingsskede med begränsade möjligheter till långsiktig finansiering, särskilt för små och medelstora företag. Den unga befolkningen, där cirka 70 procent är mellan 15 och 64 år, och den växande medelklassen bidrar till en framväxande entreprenörskultur. Små och medelstora företag utgör 98 procent av de registrerade företagen i landet.

- Med vår investering i Excelsior II ökar vi tillgången till kapital för medelstora och växande företag. Detta stärker den vietnamesiska privata sektorn och bidrar till skapandet av fler jobb med anständiga arbetsvillkor, förbättrade branschstandarder och ökad kvinnlig representation i arbetskraften och i ledande positioner. Dessutom bidrar det till ökad deltagande i den formella ekonomin, i ett land där 65 procent av arbetskraften är verksam i den informella ekonomin. På detta sätt stödjer Swedfunds investering en mer hållbar och motståndskraftig ekonomi, säger Sofia Gedeon, investeringschef för hållbara företag, Swedfund.

Excelsior II tillhandahåller tillväxtkapital till medelstora företag och kommer att bidra till skapandet av arbetstillfällen inom sektorer som detaljhandel, tillverkning, hälso- och sjukvård, utbildning och teknik. Som en fond som följer 2X Challenge-ramverket är Excelsior II engagerad i att förbättra möjligheterna för kvinnor och främja deras deltagande i Vietnams formella ekonomi.