Man håller i betalapparat

Swedfund investerar i digitala betallösningar i Nigeria för att stötta småföretag

: 22 oktober 2025: 23 oktober 2025

Swedfund investerar 10 miljoner USD i det nigerianska företaget Moniepoint, Afrikas snabbast växande fintech-bolag, för att öka tillgången till bank- och betalningstjänster för Nigerias mikro-, små och medelstora företag (MSME) med begränsad tillgång till finansiella tjänster.

MSME utgör ryggraden i Nigerias ekonomi, driver jobbskapande och industrialisering på landsbygden och främjar innovation inom flera sektorer. Som en viktig bidragsgivare till den nationella utvecklingen är tillväxten inom MSME-segmentet avgörande.

- I ett land med en stor och ung befolkning, där arbetslöshet ofta leder till att individer startar informella företag, har stärkandet av mikro-, små och medelstora företag potential att förändra den socioekonomiska dynamiken. Genom att underlätta för dem kan vi öppna upp möjligheter för innovation och förbättrade försörjningsmöjligheter, säger Helen Hagos, Senior Investment Manager och ansvarig för Fund Co-Investments, Swedfund.

Moniepoint har över fyra miljoner företagsanvändare och spelar en viktig roll för MSME:s framgång genom skräddarsydda och användarvänliga finansiella produkter och tjänster – både online och offline, som levereras via ett omfattande lokalt distributionsnätverk. Denna modell främjar tillväxt och finansiell inkludering, inte minst för kvinnor, och stimulerar därmed lokalt jobbskapande och ökade inkomster.

- Utöver att öka sysselsättningen syftar vår investering till förbättrade arbetstillfällen genom kapacitetsuppbyggnad och integrering av principer för miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning (ESG) – inklusive främjande av anständiga arbetsvillkor. Dessa förbättringar förväntas sprida sig genom Moniepoints distributionsnätverk och ytterligare accelerera den positiva effekten, säger Helen Hagos.

Swedfund investerar 10 miljoner USD i eget kapital, tillsammans med en av Afrikas ledande fondförvaltare, DPI, samt bland andra utvecklingsfinansiärerna IFC och Proparco.