Avloppsreningsanläggning

Avloppsrening i Sebokeng, Sydafrika

:
:

Sebokengs avloppsreningsverk ligger i kommunen Emfuleni, sydväst om Johannesburg. Att förbättra reningen av avloppsvatten vid Sebokengs avloppsreningsverk är en nationell prioritering.

Swedfund har fått en förfrågan om stöd för att förbättra reningen av avloppsvattnet i verket samt stöd för att producera biogas vid anläggningen. 

: 19 mars 2025: 1 april 2025

Fakta



SDG i fokus

Ikon för FNs Globala mål 1 Ingen fattigdom

Ingen fattigdom

Fattigdom omfattar fler dimensioner än den ekonomiska. Fattigdom innebär bl.a. även brist på frihet, makt, inflytande, hälsa, utbildning och fysisk säkerhet.

Ikon för FNs Globala mål 8 Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt

Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt

Verka för varaktig, inkluderande och hållbar ekonomisk tillväxt, full och produktiv sysselsättning med anständiga arbetsvillkor för alla.

Ikon för FNs Globala mål 10 Minskad ojämlikhet

Minskad ojämlikhet

Minska ojämlikheten inom och mellan länder.

FNs globala mål 13 Bekämpa klimatförändringarna

Bekämpa klimatförändringarna

Vidta omedelbara åtgärder för att bekämpa klimatförändringarna och dess konsekvenser.

Värdeskapande

Förväntad impact

Förbättra avloppsreningen samtidigt som renat avloppsvatten och återanvändning möjliggörs samt biogasproduktion främjas.

. . .
. . .