Swedfund kan erbjuda finansiering till privata svenska aktiebolag som:
- Vill expandera sin verksamhet internationellt i länder i Östeuropa (ej EU-länder) samt i Asien, Afrika och Latinamerika som har ett BNP per capita understigande 5000 US-dollar.
- Vill göra en långsiktigt lönsam investering som kan bidra till ökad tillväxt.
- Vill ha någon att dela affärsrisken med.
- Har tillräckligt med eget kapital för att själv kunna satsa i storleksordning minst 10 miljoner kronor.
- Har den ledningspersonal som krävs för att lyckas genomföra investeringsprojektet i det aktuella landet.
Är ditt företag väl etablerat i Sverige med en affärsidé som har potential att bli framgångsrik i något av länderna angivna ovan för att själv kunna investera minst hälften av det? Hör då av dig till någon av Swedfunds Investment Managers och presentera din affärsplan!
Läs gärna mer om investeringsprocessen, vårt erbjudande och möt företagare som redan investerat med oss.
Vad gör Swedfund inte?
- Vi investerar inte i svenska bolag med verksamhet i Sverige (utan tillsammans med företag som vill investera i ”våra” länder).
- Vi investerar inte tillsammans med privatpersoner, handelsbolag, enskilda firmor eller ideella föreningar.
- Vi håller inte på med gåvobistånd.
- Vi arbetar inte med sponsring.
Om inte Swedfund är rätt så finns det många andra spelar på marknaden som du kan vända dig till. Kanske är det någon av de andra främjarna?
Skriv ut sidan